U Galeriji Narodnog muzeja Požarevac 22. maja otvorena je izložba akademskog umetnika, grafičara i fotografa Branimira Karanovića pod nazivom „Fosili u antropocenu“.
O postavci su govorili viši kustos Narodnog muzeja Požarevac Marina Radosavljević, arheolog Dragan Jacanović i umetnik Branimir Karanović.
U tekstu kataloga, arheolog Aleksandar Palavestra primećuje: „Branimir Karanović na svojim grafikama prastarih i modernih antropocenskih fosilizacija postavlja važna, fundamentalna pitanja koja povezuju umetnost, nauke o prošlosti, ali ih čak nadilaze u opštijem filozofskom i biološkom smislu. To su pitanja opstanka. Ona su aktuelna i tiču nas se svakodnevno, sa svakim udahom zagađenog vazduha, nestankom drveta ili planinske reke. Karanovićevi uporedni kvadrati nas podučavaju da smo svi u prirodi povezani, te da smo oduvek i bili, ali nas i upozoravaju na krhkost života i njegovih ostataka. Današnje đubre i nekadašnji fosili nas s Karanovićevih grafika snažno opominju, likovno i moralno“.
Branimir Karanović je rođen u Beogradu 1950. godine. Sa bogatim akademskim obrazovanjem i dugogodišnjom profesorskom karijerom na značajnim umetničkim akademijama, ostavio je neizbrisiv trag u svetu grafike i fotografije.
Diplomirao je 1974. na Fakultetu primenjenih umetnosti u Beogradu, a magistrirao 1976. na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Od 1978. do 1997. radi kao profesor fotografije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, a od 1996. kao profesor fotografije na grafičkom odseku Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu. Od 2006. ima zvanje profesora emeritusa na Fakultetu primenjenih umetnosti Univerzita umetnosti u Beogradu.
Njegova dela su prepoznata i nagrađivana na brojnim izložbama u zemlji i inostranstvu.
Izložba je otovrena do 5. juna, ulaz je slobodan.