11.4 C
Požarevac

Sastanak sa čelnicima Smedereva – krupan korak ka rešavanju problema kvaliteta vazduha

T.Sotirov

Podeli

Predstavnici ekološke inicijative Crveni bedževi iz Smedereva insistiraju na sistemskom rešavanju problema aerozagađenja u tom gradu. Tako nešto moguće je jedino uz zalaganje nadležnih institucija u gradu, ali i uz podršku državnih organa.

Svesni te činjenice, odavno pozivaju predstavnike vlasti, kako ove, tako i prethodnih, da u pronalaženje rešenja za ovaj veliki problem uključe i predstavnike lokalnog civilnog sektora. Takođe, važno je i insistiranje na tome da lokalna samouprava formira radno telo koje bi imalo zaduženja i ovlašćenja da se zagađenjem vazduha bavi stručno, pravovremeno i dugoročno.

Međutim, do sada se tako nešto nije dogodilo. Ipak, da se nazire ovakvo rešenje, može se videti iz najava aktuelne gradonačelnice Jasmine Vojinović. Ona je prva koja je obećala formiranje radne grupe. Istovremeno, po njenom priznanju, shvatila je i značaj uključivanja civilnog sektora u strateško rešavanje problema aerozagađenja u ovom gradu, kroz dijalog i razmenu ideja i iskustava.

Ovo je dokazala i odazivanjem na konkretan razgovor. Na dan 29. oktobra 2024. godine u Gradskoj upravi Smederevo održan je sastanak sa ekološkom inicijativom Crveni bedževi, kome su osim Vojinovićeve, prisustvovali i predstavnici Gradske uprave.S astanak je protekao u otvorenom dijalogu i konstruktivnoj razmeni očekivanja i planiranih koraka. Tokom diskusije fokus je stavljen na mogućnosti za unapređenje postojećih mera za bolji vazduh, kako bi rešavanje problema bilo efikasnije, kao i na unapređenje građanskog dijaloga grada i građana na temu ekologije.

Potrebno je da se u javnosti više otvoreno razgovara i diskutuje o temi. Potrebno je da građani imaju transparetnost u celom ovom procesu, da budu upućeni u korake koji se sprovode i slobodni da daju konstruktivne predloge, složili su se učesnici sastanka.

Crveni bedževi najavili su u ovoj grejnoj sezoni niz okruglih stolova sa stručnom javnošću, uz  nadu da će predstavnici nadležnih institucija postati više uključeni i otvoreni da se odazovu na ovakve razmene mišljenja, što je, kako su ocenili, prethodnih godina bilo neostvarivo.

Moramo razgovarati o tome šta je realno, za šta imamo mogućnosti i načine, i da razmenjujemo mišljenja o tome kako da sprovodimo nove mogućnosti i načine. Moramo graditi i kulturu dijaloga,  naveli su iz ekološke organizacije.

U mom kabinetu će vladati atmosfera saradnje sa svim građanima, bez politizacije sa bilo čije strane. Sebe smatram gradonačelnicom svih građana i građanki, bez obzira na njihovo političko opredeljenje, potvrdila je Jasmina Vojinović.

“Bedževi“ su obavestili prisutne koji su po njihovim istraživanjima glavni izvori zagađenja vazduha –  industrija, kotlarnice, kućna ložišta i saobraćaj. Izrazili su očekivanje da se Gradska uprava temeljnije uhvati u koštac sa izvorima toplifikacije, kao najkompleksijem rešenju, za koji je potrebno vreme, i koji samo oni mogu da reše.

Predstavnici Crvenih bedževa su se osvrtali na regulative i postojeće mere iz važećeg Plana kvaliteta vazduha. Ono što se može smatrati najznačajnijim ka sistemskom rešavanju ovog problema, jeste potreba  da se pitanje vazduha u Smederevu konačno delegira nekom imenovanom telu ili radnoj grupi, koja bi  izveštavala javnost o tome, i bila odgovorna za realizaciju planiranih aktivnosti.  

Već je bilo planirano, kako je navela gradonačelnica, formiranje radne grupe koja će se posvetiti ovim pitanjima, i preporučila da grupa bude otvorena za članove civilnog sektora, čime bi se obezbedilo uključivanje širokog spektra znanja i iskustava.

Najavila je izradu novog Plana kvaliteta vazduha, ističući da razume ulogu lokalne samouprave u unapređenju strategije za zdravlje i životnu sredinu. Plan kvaliteta vazduha iz 2020. godine ostaje na snazi dok se novi ne usvoji, rekla je Jasmina Vojinović.  

Nabrojala je do sada konvertovane kotlarnice sa mazuta na gas i najavila novu centralnu toplanu kod Sportskog centra koja će snabdevati dodatne objekte u gradu, trenutno poznate kao kotlarnice koje su ogromni zagađivači (Parnjača, Mlin, Dud) i još nekoliko lokacija.

Kada su kućna ložišta u pitanju, prema navodima graodnačelnice, u proteklom periodu došlo je do bolje saradnje sa preduzećem SrbijaGas, pa se očekuje ubrzavanje gasifikacije i konačna dostupnost priključivanja na gas na područjima Carine, Vučaka i Kovačićeva.

Ove godine očekuje se i proširenje dostupnog opsega mreže gasa i na gradska područja koja trenutno nemaju opciju priključka, iako postoji gasna mreža, najavila je ona.

Crveni bedževi istakli su da bi podrška građanima u tome mogla da bude najbrže rešenje za postizanje čistijeg vazduha zimi, te da bi to trebalo da bude jedan od prioriteta u radu, uz dodatno pospešivanje subvencija građanima za energetsku efikasnost i zamenu kotlova. Tome je prethodila ocena Crvenih bedževa da mere postoje, ali se ne koriste u dovoljnoj meri.

Saobraćaj  je veoma veliki uzrok zagađenja vazduha u Smederevu, te je ocena Crvenih bedževa da grad te veličine jeste zreo za ozbiljnije organizovan gradski prevoz. Njihova dosadašnja angažovanja po tom pitanju, nažalost,  ostala su na nivou diskusije, ali su iskoristili priliku da i o tome obaveste gradske čelnike.

Industrija, koja se u dobroj meri odnosi na rad smederevske železare, veliki je zagađivač. To u Smederevu svi znaju, ali do sada nije bilo velikih pomaka, uprkos tvrdnjama kineskog vlasnika da u ekološke sisteme ulaže ogroman novac. Predsednik Skupštine grada, Milan Perić, istakao je na sastanku da se crvena prašina u okolini železare smanjila sa poslednjim merama koje je HBIS grupa sprovela. Crveni bedževi su odgovorili da se zagađenje od železare ne može rešiti samo smanjenjem crvene prašine, te da je neophodna veća politička i društvena snaga da se insistira na ovom procesu.

Na njihovu sumnju da postoje realna sredstva za realizaciju navedenih koraka,  gradonačelnica je poručila da navedene mere nisu lista želja, već odgovorno planirane akcije iza kojih ova Gradska uprava stoji.

Ova tema koja nas se svih tiče, možda će uspeti da stvori prostor za konstruktivnu atmosferu u našem gradu, kako bismo brže počeli da živimo u zdravoj životnoj sredini, i kako bismo spremno kao sugrađani dočekali i druge nove teme vezane za zaštitu životne sredine, o kojima moramo razgovarati – zaključak je Crvenih bedževa nakon sastanka.

Ovu inicijativu koju organizacije Pro.Tok21 podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), u okviru projekta Zajedno za životnu sredinu“, koji sprovodi Beogradska otvorenaškola (BOŠ) u saradnji sa Međunarodnom unijom za zaštitu prirode (IUCN), Mladim istraživačima Srbije (MIS), međunarodnom organizacijom The Nature Conservancy (TNC), udruženjem ENECA i Američkom privrednom komorom u Srbiji (AmCham).

eBraničevo
eBraničevo
Regionalni internet portal - eBraničevo

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar
Unesite vaše ime

Pročitaj više

Pročitaj još