Mnogo upecanih riba, pehara i medalja do sada je obeležilo život sportskog ribolovca Pavla Krstića iz Požarevca, državnog prvaka i reprezentativca. Tek u narednim godinama želi da ostvari svoj puni potencijal, odmeravajući snage sa mnogo iskusnijim i starijim takmičarima.
Pavle Krstić je rođen u Požarevcu, završio je Osnovnu školu “Dositej Obradović”. Trenutno pohađa Medicinsku školu, a njegovo ime je već sada veoma poznato u ribolovačkim krugovima. Ozbiljnim treninzima, talentom i sa malo sreće uspeo je da stigne do najvišeg ranga takmičenja u kategoriji dečaka do 15 godina.
Sportski ribolov ga je odveo potpuno drugim pravcem u odnosu na onaj koji imaju njegovi vršnjaci. Slobodno vreme, kako kaže, najviše voli da provodi u prirodi i pored vode.
- Kada ste počeli da se bavite sportskim ribolovom i zbog čega?
U ribolov sam se zaljubio još u detinjstvu, kada sam sa tatom i dedom prvi put pecao u Kostolcu. Oni su to radili rekreativno, a ja sam nastavio da se bavim profesionalno. Neopisiv je osećaj kada potone plovak, pa kad treba da skineš ribu… Obožavam trenutak kada ostanem nasamo sa vodom, koja me je oduvek smirivala. Odluku da sportski ribolov počnem profesionalno da treniram doneo sam sa 11 godina kada su moja dva drugara postala članovi Organizacije sportskih ribolovaca “Smuđ” u Požarevcu. U klubu su potom videli moje umeće i talenat, koji je potreban za svaki sport.
- Sportski ribolov nije uobičajeni sport i mnogi ga tako ne doživljavaju. Koje su njegove osnovne karakteristike koje ga ubrajaju u sportove?
Sportski ribolov je sport kao i svaki drugi, jer ima nadmetanja i takmičarskog duha. Poštujemo određena pravila, imamo protivnike, poene, bodovanje, saradnju, treninge, prvenstva i takmičenja. Ne uključuje loptu ili teniski reket, ali iziskuje štap, opremu, umeće i smirenost.
- Koja su glavna pravila sportskog ribolova i kojom se etikom vodite?
Disciplina u kojoj se ja takmičim karakteristična je po tome što se koristi plovak – nije bitno kako izgleda štap, već samo da ne bude veći od 13 metara. Ova disciplina je svojevrsni stepenik za sve ostale – tu se uče osnovne stvari kao što su vezivanje udice, pravljenje sistema, hranjenje i traženje ribe… Te osnove se kasnije koriste i u svim drugim disciplinama. Najznačajnije pravilo u sportskom ribolovu je vraćanje ribe u vodu. Mi se vodimo rečenicom: “Uhvati radi zadovoljstva, slikaj radi uspomene, pusti radi narednih generacija”. Takođe, pazimo da ne bacamo đubre, prljamo vodu i prirodu, obavezno vratimo ribu nepovređenu, poštujemo protivnike i prirodno okruženje i to je prvo i najbitnije što treba da nauči mladi ribolovac.
- U julu ste postali prvak Srbije u lovu na plovak, na državnom prvenstu koje je održano na kanalu DTD Kajtasovo u Beloj Crkvi. Koji su vaši najveći uspesi?
Prethodne dve godine sam na državnim prvenstvima osvajao treće mesto i imao sam ogromnu želju da pobedim, što sam i učinio ove godine. Prva tri kola bilo je tesno, a u četvrtom sam “isplivao” na prvo mesto. U avgustu sam predstavljao Srbiju i na svetskom prvenstvu koje je održano na istom mestu. Muke nam je zadavala trava, neko vreme nismo mogli da treniramo, bilo je i pauze. Imao sam probleme i sa strunom koja mi se mrsila, gubio sam dosta vremena i nisam uspeo da osvojim prvo mesto. Takmičar iz Engleske je osvojio prvo, iz Mađarske drugo, a ja treće. Prošle godine sam proglašen i za najboljeg mladog sportistu godine grada Požarevca, što mi je bilo podstrek i motivacija da nastavim dalje. Član sam reprezentacije Srbije, a ne mogu da zaboravim ni uspehe na regionalnim takmičenjima. Sledeće godine počeću da se takmičim u višoj kategoriji, do 20 godina, te mi je cilj da pobedim i starije takmičare i ponovo osvojim državno i svetsko prvenstvo.
- Kako izgledaju treninzi i šta je presudno za uspeh u sportskom ribolovu?
Treninzi su slični takmičenjima, vežbamo realne situacije i najbitnija je priprema – koji mamac se koristi, udica, sistem, struna, koja je dubina… Najviše treniramo u Kostolcu, a s obzirom na to da sada imam iskustva, za neko obično takmičenje treniram jedan dan, dok sam se za svetsko prvenstvo pripremao godinu dana. Osim dobre pripreme i treninga bitan je i talenat, koji uključuje i sreću. Ona je ponekada presudna na ključnim takmičenjima, jer učesnike dele nijanse.
- Koliko je sportski ribolov razvijen u Srbiji i u svetu?
U Požarevcu je sportski ribolov razvijen – OSR “Smuđ” postoji već 70 godina i ima sportiste u svim ribolovnim disciplinama. Klub ima oko 300 članova koji se rekreativno bave ribolovom i 25 takmičara koji se profesionalno takmiče i imaju ugovore i licence. Međutim, u Srbiji ovaj sport nije toliko razvijen, a glavni razlog su finansije. Sportski ribolov je izuzetno skup, pogotovo na profesionalnom nivou, zbog čega mladi uglavnom brzo odustanu. Štap može da se kupi i za 1.000 dinara, ali profesionalni i kvalitetan koji je nama ključan na takmičenjima košta i do 10.000 evra. Kada neko dođe u viši rang takmičenja potrebne su i mnoge propratne stvari – dobra stolica na primer košta oko 1.000 evra. Štapovi se stalno lome, to je potrošni materijal, pa za opremu moramo da izdvojimo i više hiljada evra. To me nije obeshrabrilo jer imam podršku roditelja, kluba i grada. Ipak, bio sam svedok da su mnoga talentovana deca zbog toga odustala. Pobedom na nekom takmičenju mi ne dobijamo novac, već to radimo iz čiste ljubavi.
- Zbog čega biste savetovali mlade ljude da počnu da se bave sportskim ribolovom?
Ovo je najbolji sport za mlade ljude, pogotovo za decu u razvoju, zato što se takmičenja i treninzi odvijaju u prirodi, bez zagađenja i nema dodatnih opterećenja. U drugim sportovima često se dešava da profesionalni sportisti vremenom dobiju neki deformitet. Kod sportskog ribolova do toga ne dolazi, a razvija se moć zapažanja, preciznost i taktika. Najvažnije je to što nas ovaj sport uči smirenošću i tome da nekoliko puta razmislimo pre narednog poteza. Takođe uključuje saradnju celog našeg tela i uma, ali i strpljenje i upornost. Za mlade ljude ključno je to što se takmičenja i treninzi odvijaju u prirodi, na svežem vazduhu, što smanjuje stres i udaljava ih od štetnih uticaja društvenih mreža i igrica. Za balans u ovom ubrzanom načinu života, ovo je idealan sport, za koji je najvažnija ljubav i posvećenost.
Ovaj tekst nastao je u sklopu projekta “Ambasadori zdrave budućnosti“ koji sufinansira grad Požarevac po osnovu Konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja za štampane medije, radio, televizijske, internet medije i novinske agencije za ostvarivanje javnog interesa u oblasti javnog informisanja na teritoriji grada Požarevca u 2024. godini.
– Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.