1.2 C
Požarevac

Rad u službi hidrauličara zahteva izdržljivost drugoprugaša u atletici

Redakcija TE-KO Kostolac

Podeli

Službu hidrauličara karakterišu redovni obilasci i stalni pokret. Cilj im je da broj kvarova u TE „Kostolac B“ svedu na minimum u svom domenu održavanja.

Predrag Dabić, poslovođa Službe za održavanje hidraulike, pneumatike i elektromehaničkih pogona pri merenju i regulaciji, kaže da se površina koju pokrivaju godinama uvećavala, jer se termoelektrana razvijala i dobijala nova postrojenja.

“Preventivno održavanje je naš najvažniji zadatak, a iskustvo je najvažnija stavka. Znamo šta kako funkcioniše i šta je sklono kvaru, trudimo se da sve što rešavamo bude okončano u što kraćem periodu, da bi minimalno ometali proces proizvodnje”, objasnio je Dabić.

04 Reportaza TE Kostolac B 01 Predrag Dabic
Predrag Dabić

Dodao je da rade i na visini, tako da se u tom segmentu mora dodati i posebna pažnja, a dobra kondicija je neophodna, jer se zahteva puno kretanja i velika mobilnost u radu. Može se reći da se traži izdržljivost drugoprugaša u atletici, kojima nisu strane ni alpinističke sklonosti.

04 Reportaza TE Kostolac B 03 Obilazak terena1
Obilazak terena

On naglašava da pokretanje novog termo kapaciteta kao što je blok B3 predstavlja veliki izazov za sve njih u Sektoru održavanja i priliku da se upoznaju i sa najmodernijom opremom koja se danas može naći u celom sistemu „Elektroprivrede Srbije“.

“Ako se vratimo u 1987. godinu, odakle sežu počeci rada TE „Kostolac B“, sve je izgledalo dosta drugačije. Tada su postojali samo blokovi B1 i B2, a od pomoćnih postrojenja bili su izgrađeni samo crpna stanica, hemijska priprema vode, mazutna stanica, doprema uglja i bager stanica, i to je bilo sve. U godinama koje su usledile, mnogo toga je dodato jer se termoelektrana modernizovala i obim redovnih radnih zadataka koje treba svakodnevno obaviti se uvećavao i širio. Ako bi govorili u procentima, broj radnika je povećan do 15 odsto dok je obim posla minimum uvećan 100 odsto”, rekao je on.

Kaže da sada imaju i sistem za odsumporavanje dimnih gasova, veliko postrojenje koje zahteva i veliki terenski rad, kao i postrojenje za otpadne vode, novi sistem za transport pepela i šljake.

Kod njih je uvek dinamično, jer je sama priroda posla takva.

“U našem delu službe ima nas 16, u okviru koga su i poslovi na novoizgrađenom bloku B3. U narednom periodu očekujemo da dođe do povećanja broja zaposlenih u našoj službi, nakon čega sledi upoznavanje sa terenom, opremom i zadacima. Sve to zahteva veliki rad i spremnost na učenje i usavršavanje”, smatra Dabić.

04 Reportaza TE Kostolac B 04

Učenje mora biti konstantno, radi se o stručnoj literaturi, preciznije o tehničkoj dokumentaciji koju treba detaljno upoznati i savladati.

“Svaka nova generacija opreme koje se ugrađuje donosi i novi nivo složenosti, a zatim i kroz sam rad se konkretno upoznaje i funkcionisanje opreme. Kroz rad se sazna i ono što proizvođač ponekad propusti da navede u tehničkoj dokumentaciji. Automatizacija je zato zahtevan proces jer zahteva stalno usavršavanje”, rekao je on i dodao da se u ovoj termoelektrani uvek stremilo ka ugradnji savremene tehnologije i opreme, a sadašnja oprema se može nazvati sofisticiranom, upravo zbog visokog nivoa razvijenosti.

On je naglasio da se TE „Kostolac B“ uvek svrstavao u tehnički-tehnološki najsavremenije termo kapacitete za proizvodnju električne energije u ovim krajevima.

Dosta pažnje se zbog toga pridavalo i obučavanju i uvođenju mladih kolega u poslove održavanja.

“Radi se o veoma odgovornim pozicijama koje zahtevaju veliko angažovanje i nepodeljenu posvećenost jer mora uvek da se radi višedimenzionalno. Prvi i osnovni pravac našeg rada je poštovanje propisa iz oblasti bezbednosti i zdravlja na radu, jer raditi u termoelektrani znači raditi sa oba oka širom otvorena. Na ovo se nadovezuje i druga dimenzija naše odgovornosti jer radimo sa opremom koja veoma košta, a naš je cilj da svaki kvar i preventivno lociramo, smanjimo broj neplanskih zastoja koliko je u našoj moći i budemo maksimalna podrška sektoru proizvodnje”, rekao je Dabić.

Odliv radnika i mlada snaga

Prirodan odliv zaposlenih odvija se i u ovoj službi, pa će za nekoliko godina grupa najiskusnijih radnika otići u penziju. Jedan od mlađih radnika je automatičar Nemanja Tekić, koji ističe da je posao zanimljiv i raznovrstan, ali da tokom remonta mora mnogo više da se radi. Njegov kolega Nemanja Božić kaže da je najveći izazov u ovom trenutku upoznavanje sa opremom koja je instalisana na bloku B3.

eBraničevo
eBraničevo
Regionalni internet portal - eBraničevo

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar
Unesite vaše ime
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!

Pročitaj više

Pročitaj još