Površina pod šumama u okviru Gazdinske jedinice „Kopovi Kostolac“ iznosi 358,23 hektara, uz dodatak površina zasada na unutrašnjem odlagalištu PK „Drmno“, koje su u prethodnoj deceniji povećane za više od 200 hektara šume. Ove jeseni je nastavljena sadnja šumskih pojaseva na kosinama unutrašnjeg odlagališta, na ukupno 23 hektara.
Zalivanje mladih šuma bila je letos glavna aktivnost, kao i košenje suve trave zbog eventualnih požara.
Ivan Đukić, pomoćnik direktora Direkcije za proizvodnju uglja za investicije, sumirajući rezultate biološke i tehničke rekultivacije u ovoj godini kaže da štete od suše u ovoj godini, koja je bila izuzetno nepovoljna zbog visokih temperatura 70 dana, gotovo nije bilo.
“Zbog dugotrajnih vrelih dana, vremenske prilike bile su veoma teške za proces biološke rekultivacije, kako za sadnju tako i za setvu posebnih vrsta biljaka na odlagalištima. Održavanje degradiranih površina zahvaćenih eksploatacionim radovima – rekultivisanih površina u ovoj godini, kao i svih prethodnih, možemo oceniti kao vrlo uspešno, jer su svi radovi predviđeni za održavanje rekultivisanih objekata realizovani”, istakao je Đukić.
Radovi na održavanju rekultivisanih površina odnose se na održavanje zasada okopavanjem i formiranjem čanaka sa orezivanjem, zalivanje, međuredno košenje korova oko zasada, mašinskog košenja trave, seču izbojaka i slično.
“Za ovu godinu bila je predviđena rekultivacija na 15 hektara kosih površina unutrašnjeg odlagališta PK „Drmno“, koja se odnosi na šumsku rekultivaciju i to se privodi kraju, kao i na osam hektara ravne površine, koja se odnosi na poljoprivrednu rekultivaciju setvom lucerke”, naglasio je Đukić.
Po njegovim rečima, ukupne površine obuhvaćene biološkom rekultivacijom za 2024. godinu iznose 23 hektara.
“Što se tiče radova na tehničkoj rekultivaciji unutrašnjeg odlagališta, u ovoj godini rekultivisano je oko dva hektara ravnih površina i 27 hektara kosih površina”, rekao je on.
Cilj rekultivacije je vraćanje zemljišta ekonomskoj i ekološkoj nameni.
Ističe da su površine vraćene ekonomskoj nameni u ogranku prilično velike, ako u obzir uzmemo da svaki vetrogenerator zauzima površinu od oko dva hektara, a da se solarna elektrana prostire na oko 17 hektara. U narednim godinama te površine biće znatno veće. Šumski zasadi zahtevaju stalnu pažnju i konkretne mere održavanja, zaštite i obnove, kako bi se obezbedio njihov opstanak i pravilno gazdovanje i korišćenje za buduće generacije.
On naglašava da su zasadi na unutrašnjem odlagalištu u dobrom stanju, bez fitopatoloških i entomoloških oštećenja, koja prete da ugroze kvalitet i kvantitet drveća.
Biološka i tehnička rekultivacija i u 2025. godini
Za narednu godinu u prvom planu biće tehnička rekultivacija koja zahteva pripremu zemljišta teškim mašinama, na kome će se potom saditi šumski zasadi i biljni pokrivač neophodan za formiranje humusnog sloja.
Što se biološke rekultivacije tiče, planovi za sledeću godinu odnose se na pošumljavanje 20 hektara kosina mladim zasadima, kao i sprovođenje svih mera nege i održavanja, saznali smo od Ivana Đukića.