0.5 C
Požarevac

Opština Kučevo i biblioteka “Stevan Raičković” na istom zadatku

T. Sotirov

Podeli

Opština Kučevo i Narodna biblioteka “Stevan Raičković” imaju zajednički cilj kada je u pitanju čitalaštvo u ovoj opštini.

Rukovodstvo opštine Kučevo, smatra da je kultura jako važan segment života i da treba podržati dobre i smislene ideje, naročito kada su neki projekti na početku.

Prema rečima Nenada Mikića, predsednika opštine, prvi broj časopisa „Maksim“ u izdanju biblioteke 2022. godine podržala je opština.

“Već iduće godine časopis je podržalo Ministarstvo kulture, što znači da je ideja bila dobra i da smo doneli pravu odluku. Sve programe koje biblioteka organizuje podržavamo ne samo finansijski, što nam je kao osnivaču obaveza, već i svojim prisustvom, koliko god smo u mogućnosti”, rekao je Mikić.

mikic u biblioteci1

O promeni imena ove javne ustanove, predsednik opštine ističe da ideja nije bila nova, već da su se ove godine stekli uslovi da se to uradi.

“Stevan Raičković je bez premca najznačajniji srpski književnik koji je rođen na teritoriji opštine Kučevo. Rođen je 5. jula 1928. godine u Neresnici, u školi u kojoj su njegovi roditelji Živka i Milan u to vreme radili kao učitelji. Stevan Raičković postao je jedan od najznačajnijih srpskih pesnika 20. veka, te je pomalo i neobično da do sada nijedna ustanova kulture u Srbiji nije ponela njegovo ime. Biblioteka u Kučevu je za sada i jedina takva ustanova” kaže predsednik opštine Kučevo.

Mikić kaže da je svaka biblioteka u svakom mestu važna i da su biblioteke čuvari znanja, nacionalnog i zavičajnog.

“Naša biblioteka je posebna po tome što intenzivno radi na razvoju kulture i na lokalnom i na nacionalnom nivou. U poslednjih nekoliko godina biblioteka je postala vidljiva i prepoznata u široj javnosti po kvalitetnim programima i projektima koji su usmereni i na lokalni plan, sa naglaskom na radu sa decom, ali i na mnogo širi plan, pa je Kučevo postalo veoma važna tačka na književnoj, a samim tim i kulturnoj mapi Srbije, ali i regiona”, ističe on.

biblioteka kucevo knjige

Kao najznačajniji projekat između opštine i biblioteke, predsednik izdvaja nagradu „Stevan Raičković“. Kaže da, kao što nije postojala ustanova sa njegovim imenom, tako nije postojala ni  književna nagrada.

“Ove godine smo je osnovali i obezbedili značajna sredstva za njeno sporovođenje, ne znajući da ćemo dobiti i ogromnu podršku sa više različitih strana: od Ministarstva kulture, ali i najstarije izdavačke kuće u Srbiji – Srpske književne zadruge. Takođe, značajan deo sredstava odvojila je i Rosa Homolje, punionica vode iz Neresnice, što pak svedoči o uključenju lokalne zajednice u projekat”, rekao je Mikić.

On ističe da je nova knjiga prvog laureata ove nagrade, Slobodana Jovića, bila predstavljena na 67. Međunarodnom sajmu knjiga u Beogradu, na štandu Srpske književne zadruge, a Narodna biblioteka „Stevan Raičković“ Kučevo je suizdavač te knjige.

“Sve ovo govori o kvalitetu projekta i njegovom značaju, ne samo za Kučevo, već za celokupnu nacionalnu kulturu, a to je i za biblioteku i za našu opštinu i te kako veliki uspeh”, ističe on.

Sanela Ankić, članica Opštinskog veća zadužena za razvoj turizma i zaštitu životne sredine sa ekologijom, ističe da je saradnja između opštine i biblioteke oduvek bila na najvećem mogućem nivou.

“Veoma smo ponosni na rad i rukovodstvo biblioteke, jer na najbolji mogući način promovišu kulturni i književni život našeg kraja. Naročito bih istakla Bibliosalon, kao dobar  vid upoznavanja savremenih književnika sa našom čitalačkom publikom, ali i dobar vid promocije našeg kraja i svega što nudimo. Izdavanje časopisa “Maksim” i dodela nagrade “Stevan Raičković” su takođe veliki uspeh naše biblioteke”, kaže Ankić.
 

Kao neko ko je deo projekta “Knjiško moljče” koji realizuje Narodna biblioteka “Stevan Raičković”, Ankićeva vrlo često ima dodirnih tačaka sa radom i realizacijom projekata ove značajne ustanove za opštinu Kučevo. Ona kaže da je “Knjiško moljče” bila i jedna od aktivnosti u okviru projekta “Moje leto”, koje se svakog leta organizuje za najmlađe sugrađane.

“Osim što kod dece razvija ljubav ka pisanoj reči, ovaj projekat, kroz različite aktivnosti razvija i empatiju, zajedništvo, toleranciju, prihvatanje i poštovanje različitosti. Podstiče ih na razmišljanje, davanje kreativnh predloga i priliku za druženje”, kaže Ankić.

knjisko sanela ankic

I predsednik opštine smatra da biblioteka ima odličan program za predškolce, koji se realizuje u okviru programa “Knjiško moljče”, jer se kao i za sve drugo, čitalačke navike i ljubav prema knjizi neguju od najranijeg doba.

Najmlađi su rado viđeni gosti u biblioteci i to ne samo u okviru ovog projekta. Sanela Ankić ističe i uspešnu saradnju biblioteke sa svim školama u opštini, tako što deca imaju priliku da posete ovu ustanovu u okviru Dečije nedelje ili raznih tematskih dana.  

U budućnosti je namera da se dosadašnji projekti održavaju na visokom nivou, ali i da opština podrži svaku ideju koja doprinosi razvoju kulture u Kučevu. Prema rečima Nenada Mikića, biblioteci već godinama nedostaje adekvatan prostor, te će se u budućnosti razmišljati i u tom pravcu.

Mikić smatra da je plan za održivost čitalaštva jednostavan.

“Što više programa za decu, jer ako deci probudimo ljubav prema knjizi i prema kulturi uopšte, nemamo o čemu da brinemo. To je mukotrpan i dugotrajan posao, ali je i najvažniji”, istakao je on.

sanela ankic u knjiskom

Zajednički cilj je da se ljubav prema knjizi prenosi iz generacije u generaciju i da knjiga i biblioteka budu prisutne u životima svih stanovnika opštine Kučevo.

Ovaj tekst nastao je u sklopu projekta “Vek i po čitalaštva u Kučevu – ljubav prema knjizi odoleva vremenu”, koji sufinansira opština Kučevo po osnovu Konkursa za sufinansiranje projekata proizvodnje medijskih sadržaja iz oblasti javnog informisanja na teritoriji opštine Kučevo u 2024. godini.

Stavovi izneti u podržanom medijskom projektu nužno ne izražavaju stavove organa koji je dodelio sredstva.

eBraničevo
eBraničevo
Regionalni internet portal - eBraničevo

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar
Unesite vaše ime
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!

Pročitaj više

Pročitaj još