-0.1 C
Požarevac

CRTA: Oko 60 odsto građana podržava blokade zbog pada nadstrešnice

Crta

Podeli

Rezultati najnovijeg Crtinog istraživanja javnog mnjenja, pokazala su da čak 61 odsto građana Srbije podržava proteste i blokade koje su usledile posle pada nadstrešnice. Svaki deseti građanin kome su bliže stranke vlasti podržava proteste, kao i četvrtina onih koji prate samo medije bliske vlasti.

Više od polovine populacije (57 odsto) misli da se Srbija kreće u lošem pravcu, a trećina prepoznaje korupciju kao najveći problem s kojim se pojedinačno i kao društvo susrećemo.

Mnogo je više građana koji veruju u iskrene želje mladih da se utvrdi odgovornost za izgubljene živote (58 odsto) nego onih koji akcije studenata vide kao još jedan pokušaj domaćih i stranih neprijatelja da sruše Srbiju (33 odsto).

Građani imaju najviše poverenja u studente (44 odsto) da će oni istrajati u zahtevima da se uspostavi pravda a zatim u građane koje protestuju (37 odsto). Takvo poverenje u tužilaštvo ima 28, a u predsednika Republike 27 odsto ispitanika.

Polovina građana (51 odsto) ne misli da su protesti delo opozicije, usmereno na preuzimanje vlasti. Još više je onih (59 odsto) koji ne misle da su u incidente na protestima umešani tek “obični građani” koji su iznervirani zastojima u saobraćaju. 

Po mišljenju najvećeg broja građana (48 odsto), političku odgovornost za pad nadstrešnice treba da snose nadležni ministri, a potom predsednik Republike (39 odsto). Krivična odgovornost je, kako smatra 67 odsto građana, na strani izvođača radova i, u nešto manjoj meri (58 odsto) na nadzornim organima.

 Crta je sprovela javnomnjensko istraživanje uz pomoć agencije TMG Insights (predstavnika međunarodnog lanca Kantar), u periodu od 20. do 28. decembra 2024. godine, na nacionalno reprezentativnom uzorku od 1030 ispitanika metodom licem-u-lice.

Celo istraživanje je dostupno OVDE

eBraničevo
eBraničevo
Regionalni internet portal - eBraničevo

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar
Unesite vaše ime
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!

Pročitaj više

Pročitaj još