Ministarstvo rudarstva i energetike saopštilo je da je vlada donela odluku da produži zabranu izvoza nafte i naftnih derivata za pogon motora do 2. aprila.
Ministarka Dubravka Đedović Handanović izjavila je tim povodom da se zabrana odnosi na izvoz dizela, benzina i sirove nafte svim vidovima transporta.
Ona je navela da je zabrana produžena kao jedna od mera kako bi se građani i privreda zaštitili od skokova cena nafte na svetskom tržištu, koji i dalje traju.
„Takođe, odlučili smo i da pustimo 40.000 tona dizela iz rezervi kao dodatnu meru za zaštitu tržišta, a koja će biti realizovana u narednim danima”, objasnila je ministarka.
Prema njenim rečima, cilj svih mera, uključujući i ranije donete, kao što je smanjenje akcize na gorivo za 20 odsto, jeste zaštita domaćeg tržišta od nestašica derivata nafte i skokova cena, usled globalnih poremećaja na svetskom tržištu izazvanih konfliktom na Bliskom istoku i povećanjem cene nafte od 40 odsto poslednjih nedelja.




