Inženjerska komora Srbije je krajem oktobra organizovala stručnu posetu svojih članova gradilištu ovog objekta zelene energije.
“Obilazak gradilišta SE „Petka“ je stručna ekskurzija u našoj organizaciji predviđena godišnjim planom. Projekat izgradnje solarne elektrane prepoznali smo kao važan ne samo za naš grad već i za državu, a zanimljiv je za sve struke: za građevince, elektro i mašinske inženjere. Zato smo odlučili da posetimo gradilište, a u narednim mesecima planiramo i obilazak vetroparka „Kostolac”, rekla je Ljiljana Jelisavac, predstavnica Inženjerske komore Srbije i predsednica Regionalnog centra građevinaca za Požarevac.
Inače, prva solarna elektrana u EPS-ovom ogranku „TE-KO Kostolac“ gradi se na spoljašnjem odlagalištu Površinskog kopa „Ćirikovac“. SE „Petka“ imaće instalisanu snagu 9,75 MW i planiranu godišnju proizvodnju 13,6 GWh.
Jovan Tošić, projekt-menadžer na projektu izgradnje SE „Petka“ u ogranku „TE-KO Kostolac“, rekao je da je u toku eksploatacije kopa „Ćirikovac“ na njegovo spoljašnje odlagalište odloženo oko 40 miliona kubnih metara zemlje. Nakon završene eksploatacije, za ovo jalovište bilo je planirano nekoliko projekata, ali je izabran projekat izgradnje prve solarne elektrane tog tipa u „Elektroprivredi Srbije“.
“Razvojem tehnologije, posebno početkom 21. veka, s pojavom solarnih panela i ubrzanim razvojem novih generacija solara, doneta je odluka da se prostor na ovim jalovištima iskoristi za izgradnju solarnih elektrana i vetroelektrana”, rekao je Tošić i dodao da je ovo praktično pilot-projekat EPS-a i zato je odabrana mala snaga od 9,75 MW kako bi stekli primenjiva iskustva i znanja.
On je naglasio da kostolački ogranak ima planove da na svim budućim odlagalištima i deponijama pepela gradi solarne elektrane.
“Na svim tim površinama moguće je instalirati oko 1.000 megavata ove vrste „zelene“ energije. Solarna elektrana „Petka“ zauzima površinu od oko 15 hektara, jer je potrebno približno od 1,2 do 1,5 hektara da se u ovom sistemu solarnih elektrana proizvede jedan megavat”, istakao je Tošić.
Dodao je da se gradi na tri polja, dok je četvrto polje ostavljeno za eventualno proširenje kapaciteta u budućnosti, a zanimljivo je da će se rad SE „Petka“ pratiti iz termokomande TE „Kostolac A“.
Zoran Đenadija, odgovorni izvođač građevinskih i građevinsko-tehničkih radova i projekt-menadžer tima novosadske firme GAT, podsetio je da su radovi na izgradnji solarne elektrane počeli 20. novembra 2023. godine.
“Prema dinamičkom planu koji smo napravili, završetak naših radova trebalo bi da bude krajem februara ili početkom marta 2025. godine. Ako nas vremenske prilike posluže, trebalo bi da ovaj projekat, koji je „Delta inženjering“ dobro uradio, realizujemo u planiranom roku”, naveo je on.
Glavna kapija za ulaz na lokaciju SE „Petka“ biće iz pravca vetroparka „Kostolac“. Ceo objekat podrazumeva polja, saobraćajnice, konstrukciju za nosače solarnih panela, solarne panele i 10 trafostanica.
“Solarna elektrana imaće deset trafostanica sa po 1.000 kVA, a ugradiće se 18.720 fotonaponskih modula. Ovih 10 trafostanica vezane su u razvodnom postrojenju 35 kV, koje je dalje vezano za trafostanicu „Požarevac“ 110/35 kV”, rekao je Bojan Muratović, elektroinženjer firme GAT na gradilištu.
Dodao je da je SE „Petka“ potpuno upravljiva i zaštićena nadzornim kamerama i protiv požara.
Stručnjaci proširuju svoja znanja
Regionalna kancelarija Požarevac Inženjerske komore Srbije počela je sa radom 2019. godine, a bavi se organizacijom stručnih poseta, sajmova i stručnih predavanja. Ova organizacija konstantno radi na edukaciji svih članova i na dodatnim usavršavanjima znanja, prati svetske trendove, kao i aktuelne propise koji se u svetu promovišu.
“Zelena energija je budućnost i ona se u komori veoma promoviše, ne samo na nivou države već i u regionalnim centrima radimo na tome. To je bitno i za naš grad, jer je dozovlu za gradnju izdao grad Požarevac. Pokušavamo da pratimo sve stručne trendove i da budemo u koraku sa Evropom i svetom”, kazala je Ljiljana Jelisavac.