Ljudi bi trebalo da se potrude da budu umereni kad su na slavama i gde god su pune trpeze, jer je u pitanju njihovo zdravlje, preporučuju stručnjaci.
Stomačne tegobe – mučnine, dijareje, gađenja, povraćanje i bolovi u predelu želuca, mogu da izazovu nekoliko uzročnika.
Jedan od njih je jaka hrana koju jedemo , a drugi su virusi, piše Politika.
Stomačni virusi predstavljaju upalu gastrointestinalnog trakta usled čega dolazi do povećanja količine tečnosti u crevima zbog čega upaljeno tkivo ne može da apsorbuje vodu i hranljive materije, navode za Politiku iz Gradskog zavoda za javno zdravlje Beograd.
Uobičajeni simptomi su mučnina, povraćanje, dijareja, bolovi u stomaku i povišena telesna temperatura. Kada osoba oseti tegobe treba da izbegava masnu, prženu, slanu i začinjenu hranu, kao i mleko, mlečne proizvode i alkohol. Potrebno je da ojača imunitet, da unosi dovoljno vitamina i minerala, ali i da češće pere ruke i dezinfikuje predmete i radne površine.
Na stomačne bolove, povraćanje i malaksalost utiču adenovirusi . Šire se kapljičnim putem, prljavim rukama i zaraženim predmetima, a osobe koje imaju jak imunitet prolaze bez simptoma, međutim one su zarazne i pomažu širenju infekcije, naveli su iz Gradskog zavoda za javno zdravlje.
Stomačne tegobe mogu izazivati i rotavirusi koji se nalaze u kontaminiranoj vodi. Manifestuje se dijarejom i povraćanjem i ne postoji antibiotska terapija za lečenje već je potrebno piti vode kako ne bi došlo do dehidracije.
Opširnije o ovoj temi OVDE