3.6 C
Požarevac

Srednjoškolci predložili ideje za poboljšanje kvaliteta vazduha

T.Sotirov

Podeli

Smederevo se, nažalost, suočava s vazduhom treće kategorije – vazduhom koji ugrožava zdravlje svih nas. Upravo zbog toga želimo da mladima damo prostor i priliku da doprinesu rešenjima, jer su oni ne samo budućnost već i sadašnjost ove borbe. Ovako svoje aktivnosti koje su započeli među srednjoškolcima opisuju iz inicijative Crveni bedževi, odnosno lokalnog udruženja ProTok21 iz ovog grada.

Mladi su pokazali veliku kreativnost upravo na radionicama koje su organizovane na temu aerozagađenja u Smederevu. Ideje su prštale, od konkretnih infrastrukturnih predloga do inovativnih rešenja.Osim kreativnosti srednjoškolci su pokazali volju da se bore protiv ovog dugogodišnjeg problema i želju da se njihov glas čuje. Ujedno pokazali su i motiv da nauče nešto novo.

Prva radionica na ovu temu organizovana je u Gimnaziji u Smederevu.

Kao jedan od načina poboljšanja kvaliteta vazduha učenici ove škole su prepoznali izgradnju biciklističkih staza kojih u Smederevu nema, a koje bi mogle doprineti smanjenju javnog saobraćaja kao jednog od tri najveća uzroka aerozagađenja u Smederevu . Oni su ovu ideju prepoznali po ugledu na mnoge druge gradove u Srbiji u kojima postoji biciklistička infrastruktura, ali i zbog ličnih potreba, s obzirom da su se mnogi izjasnili da rekreativno voze bicikle.

Izrazili su potrebu i za organizovanjem kružnih autobuskih linija s modernijim i ekološki prihvatljivim vozilima, što sada nije slučaj u Smederevu. Naprotiv, gradski prevoznici su detektovani kao veliki uzrok problema. Takođe su učenici smatrali da značajnu ulogu može imati dodatno ozelenjavanje, kroz sadnju drveća i biljaka, naročito u problematičnim delovima grada, karakterističnim za pojačano zagađenje vazduha.

Ništa manji značaj za gimnazijalce Smedereva nemaju ni obrazovne kampanje kojima bi se podizala svest građana o štetnom uticaju zagađenja.Kroz razgovre se moglo čuti da među Smederevcima nije dovoljno izražena svest ili da ljudi ignorišu problem zagađenja vazduha, što je povod za jačanje kampanja edukacije i osvešćivanja javnosti.

“Mnogi građani misle da je to problem koji će im rešiti neko drugi i da oni nisu nadležni  i da ne moraju da se pokreću i da o tome javno govore, odnosno da budu deo rešenja problema. To nije tačno i treba im ukazati da nisu u pravu, treba ih informisati o njihovim pravima”,  smatraju gimnazijalci.

Jedan od konkretnijih predloga na ovoj radionici bilo je uvođenje “Liquid 3” tečnog drveta, rešenja koje je osmislio jedan Smederevac a već je postavljeno na nekoliko lokacija u Beogradu. Ovaj sistem akvarijuma sa algama filtrira vazduh i predstavlja korak ka savremenom pristupu rešavanju problema aerozagađenja. Učenici Gimnazije Smederevo ne vide prepreku da se tako nešto uvede i u njihovom gradu i smatraju da bi imalo kakve – takve efekte.

Mladi su prepoznali i važnost ozelenjavanja školskih dvorišta, sprovođenja akcija čišćenja grada i organizovanja redovnih javnih debata u školama. Spremni su, saglasni su, da se pridruže i aktivnije učestvuju u rešavanju velikog gradskog problema koji se tiče njihovog, ali i zdravlja i budućnosti svih građana.

Naš cilj je jasan – želimo da kroz ove radionice podstaknemo zajednicu, uključujući stručnu javnost i građane, da zajedno delujemo protiv zagađenja. Mladi nisu samo učesnici ovih radionica; oni su nosioci promena i snaga koja može transformisati naš grad u zdraviju i čistiju sredinu. Njihove ideje ne smeju ostati samo predlozi – mi smo ovde da ih podržimo i pretvorimo u konkretne akcije, poručili su it u udruženja ProTok21.

Na radionici u Ekonomsko – trgovinskoj školi učenici su prepoznali glavne zagađivače vazduha i naglasili važnost prelaska na ekološki prihvatljive načine grejanja, a kao dobar primer izdvojili su činjenicu da je njihova škola već prešla na grejanje na gas.

Mladi iz ove škole očito su svesni činjenice da se trećina Smedereva greje na drva i ugalj, te da su individualna ložišta jedan od većih problema kada je u pitanju aerozagađenje.

Učenici su sa organizatorima akcije mogli da razmene stavove i saznaju nešto više o gasifikaciji grada, koja ne ide planiranim tokovima. Tokom diskusije istaknuta je potreba za subvencijama i podrškom domaćinstvima koja žele da pređu na ekološki prihvatljive izvore energije.

Pored toga, oni su predložili i povećanje zelenih površina u gradu, odnosno sadnju drveća i biljaka koja će direktno uticati na kvalitet vazduha. Za poboljšanje kvaliteta vazduha u ovom gradu, predložili su i suzbijanje divljih deponija i uvođenje električnih vozila u javni prevoz. Ipak, pokazali su i svest da sve to nije moguće uraditi preko noći, ali da se sa rešavanjem problema mora krenuti od nečega.

Ove radionice pokazale su da mladi nisu samo puki posmatrači već da aktivno žele da  budu deo lokalne zajednice i njeni pokretači napred, u zdraviju budućnost.

Želimo da podstaknemo mlade da se uključe i doprinesu rešavanju problema vazduha. Njihove ideje ne smeju ostati samo na papiru – svi zajedno treba da ih pretvorimo u konkretne korake ka čistijem i zdravijem Smederevu. Za čistiji vazduh i zdraviju budućnost, zajedno možemo mnogo, navode iz organizacije ProTok21.

Ovu inicijativu organizacije Pro.Tok21 podržava Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID), u okviru projekta „Zajedno za životnu sredinu“, koji sprovodi Beogradska otvorenaškola (BOŠ) u saradnji sa Međunarodnom unijom za zaštitu prirode (IUCN), Mladim istraživačima Srbije (MIS), međunarodnom organizacijom The Nature Conservancy (TNC), udruženjem ENECA i Američkom privrednom komorom u Srbiji (AmCham).

eBraničevo
eBraničevo
Regionalni internet portal - eBraničevo

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar
Unesite vaše ime
Captcha verification failed!
CAPTCHA user score failed. Please contact us!

Pročitaj više

Pročitaj još