Danas se obeležava Svetski dan osoba sa Daunovim sindromom koji je ustanovljen 2006. godine, a 21. mart je simbolično izabran za taj dan, jer su u osnovi ovog stanja prisutna tri, umesto dva hromozoma, na 21. hromozomskom paru.
Ovaj dan će danas tradicionalno u organizaciji Udruženja za pomoć osobama sa L-down sindromom „Osmi dan“ biti obeležen u Požarevcu.
„Manifestacija će tradicionalno biti održana, samo je lokacija ove godine promenjena. Danas će biti organizovano interno druženje u igraonici „Zamak“, gde ćemo osim članova udruženja, roditelja, staratelja, radioničara i hranitelja imati goste, a to su: štićenici Ustanove za lica ometena u razvoju „Srce“ Jabuka, dečiji hor „Ljiljani“ Požarevac, inkluzivni klub brazilske džiu-džice u kome deca sa Daunovim sindromom treniraju uz zdravorazvojnu decu…“, najavila je Nevenka Gajić, predsednica Udruženja za pomoć osobama sa L-down sindromom “Osmi dan“.
Iako je malo izmenjena koncepcija, namera je uvek ista – da osobe sa Daunovim sindromom budu vidljive, rekla je Gajić za E-Braničevo, ističući važnost obeležavanja ovog dana i u manjim gradovima, poput Požarevca.
Pored tradicionalnog obeležavanja Svetskog dana osoba sa Daunovim sindromom, ovo udruženje tokom cele godine realizuje različite aktivnosti, kao što su kreativne, šahovske, tkačke, muzičke radionice…
„Udruženje je vidljivo tokom cele godine kroz projektne aktivnosti koje realizujemo, ne samo u saradnji sa Gradskom upravom u Požarevcu, već i sa lokalnim samoupravama Malog Crnića i Velikog Gradišta“, istakla je Gajić.
Udruženje „Osmi dan“ ima 19 registrovanih članova iz Braničevskog okruga i šire, a zalaže se za vidljivost osoba sa Daunovim sindromom u društvu i jednaka prava.
„Bitno je da zakon prepozna osobe sa Daunovim sindromom kao osobe sa invaliditetom, jer do sada ih nije trenirao tako jer nemaju fizičkih nedostataka. Mentalna ometenost nije tretirana kao invalidnost, a samim tim ni određene vrste pomoći nisu predviđene za osobe sa ovim sindromom. Mi nastojimo da se upravo to izmeni u zakonu, a osim toga i da se neke stvari koje jesu propisane, ali se na različite načine tumače, iskristalizuju i da se izjednače za celu Srbiju, a tu mislim na davanja vezana za tuđu negu i pomoć“, naglasila je ona.
Istakla je da zalaganje u udruženju nije rad, već posvećenost deci, a cilj je njihova dobrobit i intenzivno razmišljanje o budućnosti. Tu je po njenim rečima posebno bitno ukidanje ustanovnog zbrinjavanja dece.
„Porodica kao osnov svakog društva, kao glavna funkcionalna ćelija, najbolje može da se stara o članovima svoje porodice koji imaju bilo kakvu smetnju. Napredak je onda zagarantovan. Ljubav je pokretač svega, ljubav je emocija koju deca koja imaju smetnju osete i dešifruju i imaju poseban kod za iskazivanje ljubavi. Mi porodice koje imamo decu sa smetnjom smo to prihvatili i blagosloveni smo, jer od njih možemo mnogo toga da naučimo“, naglasila je ona.