Aktivistkinje Centra za devojke iz Niša u saradnji sa FemIn kolektivom iz Požarevca danas su u Tabačkoj čaršiji, izvele performans „Žensko groblje“ koji govori o femicidu.
Performans se održava u okviru međunarodne kampanje „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“.
Tokom performansa, nekoliko devojaka i žena obučene u crno, sa papirima zalepljenim na sebi, na kojima su ispisana imena žena ubijenih od početka ove godine stajale su mirno, dok su se u pozadini čula imena žena koje su izgubile život u porodično – partnerskom nasilju od 2010. godine do danas. Performans predstavlja vid živog spomenika ženama žrtvama femicida.
Marija Virijević, koordinatorka programa u Centru za devojke iz Niša, rekla je da je naziv performansa “Žensko groblje”, nastao jer govori o femicidu, najdrastičnijem obliku nasilja nad devojčicama, devojkama i ženama.
“Motivisan je mržnjom prema ženama, diskriminacijom i nasiljem nad ženama i nejednakom preraspodelom moći između muškaraca i žena. Performans izvodimo od 2019. godine i ove godine smo “16 dana aktivizma” dočekali sa 17 femicida u Srbiji, a prošlu godinu smo završili sa 28”, istakla je ona.
Virijević je istakla da statistiku o broju žrtava femicida vodi Autonomni ženski centar iz Beograda, a da država ne vodi evidenciju, jer ne prepoznaje to kao specifično krivično delo.
Ona smatra da ove brojke govore da žene u Srbiji nemaju dovoljno podrške u društvu i da postoji dosta predrasuda kako među građanstvom tako i u relevantnim institucijama.
Nakon performansa, razgovarale su sa građankama i delile informativne pamflete, sa podacima o institucijama i organizacijama kojima se mogu obratiti žene u situacijama nasilja. Ova akcija ima za cilj podizanje svesti o problemu femicida i osnaživanje žena da potraže pomoć.
Od početka ove godine ubijeno je 17 žena, a od 2010. godine do danas njih preko 400.
Međunarodna kampanja „16 dana aktivizma protiv nasilja nad ženama“ je globalna, svetska kampanja koju obeležava 1700 organizacija u preko 100 država sveta. Kampanja počinje 25. novembra Međunarodnim danom borbe protiv nasilja nad ženama i završava 10. decembra Međunarodnim danom ljudskih prava.