Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević poručio je danas, nakon sednice Socijalno-ekonomskog saveta, da će biti nastavljen socijalno-ekonomski dijalog sve tri strane – zaposlenih, poslodavaca i države, kako bi se očuvala ekonomska i socijalna stabilnost države.
Vučević je preneo da je na sednici napravljen sadržajan rezime svega što je Vlada uradila u prethodna dva meseca, pre svega u oblasti prosvete.
On je podsetio na to da je u toj sferi došlo do ozbiljnog prekida u socijalno-ekonomskom dijalogu sa reprezentativnim sindikatima, a da je zatim potpisan novi Poseban kolektivni ugovor i pre isteka važećeg, a postignut je i sporazum o implementaciji ranijih dogovora između Vlade i sindikata u prosveti.
Prema njegovoj oceni, sada smo već veoma blizu zajedničkog cilja koji je definisan u smislu materijalno-ekonomskog položaja zaposlenih u prosveti.
Vučević je ukazao na pojavu koja se sada dešava u prosveti, a to je da neko, nakon dobrih rezultata reprezentativnih sindikata i postignutog sporazuma sa Vladom, iz političkih razloga pokušava to da poništi.
Ima pokušaja, kako je naveo, da se u nekim školama suprotno zakonu obustavi rad, ali i da se predstavnici sindikata proglase izdajnicima, iako su uradili nešto što niko u prosveti nije sanjao da će ostvariti u smislu dobrih rezultata.
Kroz socijalno-ekonomski dijalog doneli su veća primanja, koeficijente, rešavaju pitanje bolovanja, regresa, svih onih bonusa koji mogu da se definišu kroz kolektivne ugovore, podvukao je predsednik Vlade.
On je istakao da je to izazov sa kojim se suočavamo u sveopštoj klimi politizacije svega onoga što nam se dešava i da moramo da imamo odgovor.
Nastavićemo da vodimo dijalog, da razgovaramo sa svima, i verujem da ćemo čuvati stabilnost države, poručio je Vučević.
Takođe, kako je napomenuo, ostvaren je i ozbiljan napredak u razgovoru sa zaposlenima u socijalnoj zaštiti.
Nakon dugo vremena otvorili smo pitanje zaposlenih u kulturi, koje se tiče njihovih primanja i zarada, ali istovremeno smo imali razgovore sa sindikatima u „Pošti Srbijeˮ, EPS-u i „Elektrodistribucijiˮ, istakao je premijer.
Vučević je ukazao na to da je država bila aktivna na različitim poljima u tom dijalogu, iskazavši zahvalnost svima koji su pokazali da su konstruktivna strana.
Istovremeno, on je predočio da Srbiju ekonomski mnogo košta svaki dan blokada, štrajkova i zaustavljanja saobraćaja koji se dešavaju u zemlji i da to, kako je rekao, nije dobra pozivnica za investitore koji žele da investiraju u Srbiju.
Sve ovo što nam se dešava ostavlja ozbiljne negativne ekonomske posledice na državu. Verujem u to da ćemo što pre izaći iz ove situacije i da će se politika vratiti tamo gde joj je mesto – u parlament, debate, medije, da će se studenti vratiti svojim obavezama studiranja, a đaci u školske klupe i da ćemo nastaviti ekonomski razvoj, poručio je premijer.