Kada je 2021. godine otkupljen objekat koji je u jednom periodu pripadao Socijalističkoj partiji Srbije, opština Golubac konkurisala je kod Evropske unije za finansijska sredstva za rekonstrukciju zgrade u kojoj će muzej biti smešten. U pitanju je objekat sagrađen 1893. godine čiji je vlasnik bio trgovac Vićentije Nedeljković.
Prema rečima Aleksandra Đukića, predsednika skupštine opštine Golubac, iz programa Evropske unije obezbeđeno je 200.000 dolara, dok je opština Golubac izdvojila oko 100.000 evra.
“U toku je završna faza radova i krajem septembra očekuje se i prva stalna postavka muzeja, kao i prezentacija jedne digitalne platforme koja će služiti kao internet transfeрzala između prijateljskih opština četiri države, Slovačke, Slovenije, Rumunije i Srbije”, kaže Đukić za E- Braničevo.
Rekonstrukcija zgrade obuhvatila je i sanaciju fasade, zamenu krova i prozora, kao i vodovodnih i kanalizacionih cevi, sređivanje unutrašnjih podova, plafona i krečenje, kako bi ovaj objekat bio spreman za Narodni muzej.
Za opštinu ovo će biti jedinstveno mesto koje će oživeti bogatu kulturu i istoriju Golupca i njegove okoline.
Marjan Đokić, v.d. direktora muzeja u Golupcu, ističe da je u saradnji sa Narodnim muzejom iz Požarevca u toku priprema prve postavke koja će posetioce na pravi način provesti kroz istoriju ovog kraja.
“Postavka će obuhvatiti period od praistorije do savremenog doba, ali najznačajnije je da smo osnivanjem muzeja dobili pravo na upravljanje nalazištima na territoriji opštine i to će biti jedan od osnovnih ciljeva ustanove”, istakao je za naš portal Đokić
Postavka će obuhvatiti period praistorije i mnogobrojne kulture, od lepenske, vinčanske, žutobrdske, rimskog perioda, perioda srpske srednjovekovne države, do savremenog doba, a posebno 19. veka i perioda formiranja Golubačkog sreza.
Narodni muzej Požarevac ustupiće im na revers arheološku građu koja je prethodnih 50 godina nalažena na području opštine Golubac, dodaje Đokić.
Iz muzeja pozivaju sve vlasnike privatnih kolekcija, naslednike starih golubačkih porodica i sve građane, kao i javne institucije i organizacije da doprinesu istraživanju prošlosti Golupca i okoline. Svaki dokument, fotografija ili predmet može biti dragocen istorijski izvor za proučavanje i rekonstrukciju života u prošlosti. Ističu da građani mogu doneti arheološke predmete, stare dokumente ili druge predmete i doniraju ih radi izlaganja, proučavanja i čuvanja.
Svaki predati dokument ili predmet biće evidentiran sa imenom darodavca i čuvan u skladu sa zakonom.