12 C
Požarevac

Prolećni planovi rekultivacije degradiranih površina u Kostolcu

Redakcija TE-KO

Podeli

Prolećna sezona sadnje šumskih pojaseva na deponijama jalovine već je počela, a cilj je da se iskoriste povoljni vremenski uslovi kako bi se obavile i pripreme za letnji period, koji se i ove godine očekuje sa izrazito visokim temperaturama i sušom.

„U okviru biološke rekultivacije za 2025. godinu planirano je pošumljavanje 20 hektara kosih površina na unutrašnjem odlagalištu Površinskog kopa „Drmno“ koje su u toku 2024. godine pripremljene tehničkom rekultivacijom. Od ukupne površine planirane za pošumljavanje, za prolećnu sezonu 2025. u periodu februar–mart planirano je pošumljavanje 10 hektara kosina prve i druge etaže, dok će u jesenjoj sezoni u periodu oktobar–decembar biti posađeno preostalih 10 hektara“, rekao je Đorđe Blagojević, samostalni inženjer za šumarstvo Sektora investicija kopova.

Na ovoj površini nakon sadnje predviđene su opsežne mere nege, koje obuhvataju okopavanje, međuredno uklanjanje trave i korova, zalivanje i orezivanje mladih sadnica.

Sem radova na pošumljavanju novim sadnicama, posebna pažnja posvetiće se zasadima od pre dve-tri godine i nezi mladih zasada.

„ Planirano je uklanjanje trave i korova u zasadima podignutim 2023. i 2024. godine na površini od 27 hektara pod šumskim kulturama na kosinama i košenje trave na površini od 60 hektara pod travnoleguminoznom smešom i lucerkom na ravnim površinama. Ovi radovi obavljaju se u cilju poboljšanja bioekoloških uslova na odlagalištima jalovine, obogaćenja vršnih pedoloških slojeva organskom materijom i stabilizacije kosina kao zaštiti od erozije. Biološka rekultivacija obavlja se biljnim kulturama koje pozitivno utiču na stabilnost zemljišta svojim korenovim sistemom i ujedno obavljaju azotofiksaciju i obogaćenje jalovine organskom materijom“, rekao je Blagojević.

Predviđeni su i redovno održavanje protivpožarnih i šumskih puteva u dužini od oko 35 kilometara, redovno čuvanje šuma, kao i aktivnosti na protivpožarnoj zaštiti na celoj površini i svim objektima ogranka „TE-KO Kostolac“.

„Merama nege biće obuhvaćene i starije šumske kulture i ogledna polja na spoljašnjem odlagalištu kopa „Drmno“ na površini od 5,5 hektara. Zasadi koji su podignuti u sklopu biološke rekultivacije u sezoni 2023/2024, koji obuhvataju podizanje šumske kulture na površini od 15 hektara i formiranje površine pod lucerkom na 28 hektara, dobro su podneli letnje žege uz redovno zalivanje i negu. Posle nedavne kontrole stanja zasada, nakon zimskih meseci, može se konstatovati da su i zimu prebrodili uspešno“, istakao je Đorđe Blagojević.

Inače, gotovo 90 odsto zasada iz 2024. godine preživelo je visoke temperature prošlog avgusta i septembra, potvrđeno je nakon kontrole uspešnosti zasada.

Pod šumom 358,23 hektara

Šumski zasadi zahtevaju stalnu pažnju i konkretne mere održavanja, zaštite i obnove kako bi se obezbedio njihov opstanak i pravilno gazdovanje i korišćenje za buduće generacije, rekao je Ivan Đukić, pomoćnik direktora za investicije PK „Drmno“.

„Zasadi na unutrašnjem odlagalištu su u dobrom stanju, bez fitopatoloških i entomoloških oštećenja, koja prete da ugroze kvalitet i kvantitet drveća. Površina pod šumama u okviru gazdinske jedinice „Kopovi Kostolac“ iznosi 358,23 hektara, uz dodatak površina zasada na unutrašnjem odlagalištu PK „Drmno“, koje su u prethodnoj deceniji povećane za više od 200 hektara šume“, rekao je on.

eBraničevo
eBraničevo
Regionalni internet portal - eBraničevo

Ostavi komentar

Unesite vaš komentar
Unesite vaše ime

Pročitaj više

Pročitaj još