Mart – mesec borbe protiv raka

Braničevo

Zdravlje

Mart – mesec borbe protiv raka

Foto: ZZJZPO

How Good Of A Friend Are You Really?

Prema kalendaru javnog zdravlja, mart je mesec borbe protiv raka.

Cilj obeležavanja je povećanje nivoa svesti celokupne javnosti o veličini problema i mogućnostima prevencije i ranog otkrivanja malignih bolesti, kao i vođenje zdravog stila života.

Prema poslednjim procenama Svetske zdravstvene organizacije i Međunarodne agencije za istraživanje raka, obolevanje od malignih bolesti u svetu je poraslo na 19,3 miliona ljudi i registrovano je 9,9 miliona smrtnih slučajeva od svih lokalizacija malignih tumora u 2020. godini.

U prethodnoj godini gotovo polovina novih slučajeva malignih bolesti  i blizu dve trećine smrtnih slučajeva od raka u svetu je registrovano u Aziji. To je delom posledica i činjenice da na ovom kontinentu živi više od 60 odsto svetske populacije. U Evropi, koja čini samo devet odsto svetske populacije, registrovano je 22,8 odsto novih slučajeva raka.

U svetu su i dalje, rak pluća, rak dojke i rak debelog creva vodeće lokalizacije raka u obolevanju i u umiranju. Ove tri vrste raka čine zajedno jednu trećinu novoobolelih i umrlih osoba od raka u svetu.

Rak pluća je najčešće dijagnostikovan rak kod muškaraca i čini 14,3 odsto svih novih slučajeva raka i 21,5 odsto svih smrtnih slučajeva od raka kod muškaraca. Potom slede karcinom prostate  i kolorektalni karcinom.

Rak dojke je najčešće dijagnostikovan maligni tumor kod žena, čini 24,5 odsto svih novootkrivenih slučajeva raka i vodeći uzrok smrti od raka kod žena 15,5 odsto, a slede ga rak pluća  i rak debelog creva.

Prevencija malignih bolesti ima ogroman javnozdravstveni potencijal i predstavlja najefikasniji pristup u kontroli malignih bolesti, jer je na približno dve trećine faktora rizika koji su odgovorni za nastanak raka moguće uticati, menjati ih ili ih potpuno eliminisati.

U Srbiji su 2013. godine doneti nacionalni programi za skrining raka grlića materice, raka dojke i raka debelog creva. Na skrining raka dojke pozivaju se žene starosti od 50 do 69 godina. Mamografski preventivni pregledi predviđeni su da se rade svim ženama navedenog uzrasta na dve godine. Skriningom na karcinom grlića materice obuhvaćene su žene između 25 i 64 godina, koje se pozivaju na preventivni ginekološki pregled i citološki bris grlića materice (Pap test) jednom u tri godine. Ciljna grupa za testiranje na rak debelog creva obuhvata građane oba pola starosti od 50 do 74 godina, koji se jednom u dve godine pozivaju na imunohemijski test na okultno krvarenje u stolici (iFOB test).

Zavod za javno zdravlje Požarevac, u saradnji sa kolegama i saradnicima u domovima zdravlja, opštim bolnicama i lokalnim zajednicama na teritoriji Braničevskog i Podunavskog okruga, podržava i koordinira sve zdravstveno vaspitne aktivnosti u cilju zaštite i unapređenja zdravlja stanovništva, prevencije i ranog otkrivanja malignih bolesti, navodi se na sajtu Zavoda za javno zdravlje Požarevac.

Više o tome pročitajte OVDE.

To Top