Dva veka prvog Nahijskog suda u Srbiji (FOTO)

Požarevac

Događaji

Dva veka prvog Nahijskog suda u Srbiji (FOTO)

Foto: T. Sotirov

How Good Of A Friend Are You Really?

U požarevačkom Centru za kulturu danas je održana svečana akademija povodom 200 godina od osnivanja prvog Nahijskog suda u Srbiji sa sedištem u Požarevcu.

Po rečima sudije Dragana Vučićevića, predsednika Višeg suda u Požarevcu, prvi Nahijski sud ustanovljen je davne 1821. godine, ali zbog epidemije koronavirusa tokom 2021. godine obeležavanje ovog datuma nisu mogli da organizuju u godini samog jubileja.

Značaj osnivanja ovog suda u Požarevcu je veliki, između ostalog, zbog toga što je tada prvi put u istoriji sudovanja u Srbiji odvojena sudska od upravne vlasti.

“Istorija prava je istovremeno i istorija države, ali i srpskog društva i kulture. Osnivanje prvih sudova u Srbiji izraz je potrebe i htenja naroda da uporedo sa borbom za slobodu stvara i osnove za izgradnju savremene države. Jedan od prvih i najznačajnijih koraka na tom putu jeste donošenje ukaza kneza Miloša Obrenovića 7. maja 1821. godine o osnivanju prvog Nahijskog suda u Srbiji sa sedištem u Požarevcu pod nazivom “Sovjet požarevački”. Prema istorijskim podacima, ovaj sud je imao dva kneza, jednog pisara i dva pandura”, ispričao je Vučićević.

Po njegovim rečima, on je bio jedan od retkih magistrata koji je skoro odmah po osnivanju (bio je smešten u Bogićevoj kući koja se nalazila u dvorištu sadašnje Politehničke škole) imao svoj pečat i delovodni protokol.

“Knez je prilikom njegovog osnivanja propisao da sudije stalno prebivaju u mestu gde su opredeljeni, da budu čestni i pošteni i u sudijskim poslovima koliko-toliko vešti. Ubrzo po osnivanju knez Miloš je 27. jula 1821. godine doneo akt kojim je utvrdio nadležnost suda i za glavnog Nahijskog kneza postavio Josifa Milosavljevića”, objasnio je predsednik Višeg suda u Požarevcu.

Sud je radio pod brojnim imenima i to, između ostalih: Sovjet požarevački, Magistrat nahije požarevačke, Sud nahije požarevačke, Ispravničevstvo okružja požarevačkog, Magistrat okružja požarevačkog, Sud okružja požarevačkog, Okružni sud u Požarevcu, Požarevački prvostepeni sud, Sreski sud u Požarevcu, Opštinski i Okružni sud u Požarevcu i danas Osnovni i Viši sud u Požarevcu.

Vučićević je istakao da je sudstvo stub i bedem svake ozbiljne, moderne i demokratske države, a da je njegova uloga da nivou države garantuje pravilnu primenu zakona na objektivan, nepristrasan, efikasan i pravičan način.

Dragan Vučićević

Vesna Subić, sudija Vrhovnog suda Srbije, rođena Požarevljanka, istakla je da je te 1821. godine iz Požarevca počela da se formira i razvija mreža sudova u Srbiji sve do osnivanje Vrhovnog suda 9. septembra 1846. godine.

“Ta mreža sudova se menjala, menjali su se nazivi sudova, ali je suština ostala ista - postojali su, a i sada postoje, sudovi prvog i drugog stepena i Vrhovni sud kao najviši sud u državi Srbiji”, rekla je Subić.

Vesna Subić

Zorana Delibašić, predsednica Visokog saveta sudstva, rekla je da obeležavanje 200 godina rada i delovanja pravosudnih organa u Braničevskom okrugu predstavlja značajan društveno-politički i kulturni događaj.

“U vreme osnivanja prvog Nahijskog suda u Požarevcu u Srbiji nisu postojali Ustav i pisani zakoni, a od sudija se tada zahtevalo da budu čestiti i pošteni ljudi i da sude po zdravom razumu. Danas Srbija ima pisani Ustav, zakone i kodeks sudijske etike, ali se od sudija i danas zahteva da sude čestito i pošteno, budu stručne, odgovorne, dostojne i urade nešto što je nekada jako teško uraditi – da pokušaju da pomire zakon i pravdu”, rekla je Delibašić.

Zorana Delibašić

Viši sud u Požarevcu i Istorijski arhiv Požarevac predstavili su naučnu monografiju „200 godina od osnivanja prvog Nahijskog suda u Srbiji - u Požarevcu 1821-2021“.

Objavljena je u ediciji Istorijskog arhiva Požarevac „Posebna izdanja“, pod pokroviteljstvom grada Požarevca i Ministarstva pravde Republike Srbije, a više o tome pročitajte OVDE.

“Pored organizacije delovanja požarevačkog Nahijskog suda i tamošnjeg Okružnog suda, autori su u skladu sa dostupnim arhivskim materijom predstavili i rad sudija i sudskih činovnika, ali su uz obilje iznetih statističkih podataka potkrepili uspešnu sudsku praksu koja se isto tako odvijala u okviru požarevačkog suda u toku dva veka njegovog postojanja”, istakao je Aleksandar Rastović, direktor Istorijskog instituta Beograd, u ime recenzenata.

 Aleksandar Rastović

Za kulturno-umetnički program bio je zadužen Umetnički ansambl Ministarstva odbrane „Stanislav Binički“.

To Top